Beefy Bean & Tator Casserole

Makes 8 servings
• *1 pound lean ground beef (make sure to use lean or it will be really greasy)
• 1/2 teaspoon salt
• 1/4 teaspoon pepper
• *1 onion chopped
• *1 16-ounce bag frozen green beans
• *1 can cream of mushroom soup
• *1 cup shredded cheddar cheese
• 1 21-ounce bag tater tots
****1. Crumble raw ground beef in bottom of slow cooker. Sprinkle with salt and pepper.
2. Layer remaining ingredients on beef in order listed.
3. Cover. Cook on high 1 hour, Reduce heat to low and cook for 3 hours.

Personal Alteration from community member Trillmom:
* I used 2.5 lbs of beef, no onion, canned green beans to cover the beef, family size can of great value soup, 2 cups cheese.
****I fried and drained my ground beef first, simply because I don’t buy lean ground beef – it’s too expensive. I then layered everything in the pan, and put it in the oven for at the temp and time for the tater tots. It turned out perfect, and the kids LOVED it!!
This meal cost just over $12.00 – I buy in bulk so the cost is really an estimate – you could probably follow the original and do it for close to $5 – that’s a great way to feed 5 people!

Ground beef – 5lbs $9.88 = 4.94
Green beans – Giant can $3.16 = $1.00
Soup – $1.94
Cheese, 6 cup bag – $5.84 = $2.92
Tater tots $1.33

Advertisements

Dinner on a Dime

That is what I am calling my dinner recipes because they really do not cost much at all to make and it will feed a family of 5! Tonight we are having the ever loving “Chicken with Cream of…” dinner. This is a family favorite and very inexpensive to make.

Chicken Breasts (I use 5 for my family) = .58 each (great deal on Tyson boxed breasts)
2 cans of Cream of Celery Soup = .58 each can
Egg Noodles = 2.48 (bag and I will only use half the bag)
1 Can of Carrots = .50
1 Can of Peas = .50

Cook chicken breasts on both sides until fully cooked.
Mix 2 cans of Cream soup with 1/2 cup of milk and heat
Make egg noodles and peas/carrots and mix together
Pour cream soup over noodle mixture and eat with chicken.

YUM! Quick and easy, and best of all CHEAP!!! To feed my family of 5, it cost me $6.30!